CV – Eduskunnassa

CV

Eduskunnassa

  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 20.4.2011–
  • Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän toinen varapuheenjohtaja 2015-2016
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta 9.6.2015–
  • Talousvaliokunta 9.6.2015–30.6.2016
  • Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän työvaliokunta 1/2014–2016
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutettu 30.6.2011–
  • Eduskunnan Lapsen puolesta -ryhmän puheenjohtaja 2015–2016
  • Eduskunnan Sydänryhmän puheenjohtaja 2015–
  • Eduskunnan Tyttöjen oikeudet –ryhmän vpj 2018-
  • Lakivaliokunta 3.5.2011–8.6.2015
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta (vj) 30.6.2011–8.6.2015
  • Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta 30.6.2011–22.4.2015
  • Eduskunnan eettisen tuotannon toimintaryhmän puheenjohtaja 2013–2015
  • Eduskunnan Nuorten kansanedustajien kansainvälisen verkoston varapuheenjohtaja 2014–2015
  • Tulevaisuusvaliokunnan jaoston Kestääkö hyvinvointiyhteiskunta? jäsen 2013
  • Ympäristövaliokunta 3.5.2011–29.6.2011
  • Satakunnan kansanedustajaryhmän puheenjohtaja 1.9.2011–31.12.2011