Kristiina Salonen


Syntymäaika ja -paikka: 7.6.1977 Rauma
Perhe: aviopuoliso Rafael Eerola, tytär Edith
Koulutus: Sosiaali- ja terveyshallintotiede, Vaasan yliopisto 2010-
johtamisen erikoisammattitutkinto 2009
sosiaalialan ohjaaja 2000
ylioppilas, Aronahteen lukio 1996
Sitran kestävän talouden johtamiskoulutus 2016
Maanpuolustuskurssi 2014
Hyvä Suomi 2020 -kurssi 2012
Työpaikat: sosiaaliohjauksen ja etuuskäsittelyn esimies, Rauman kaupunki 1.3.2003 alkaen
projektipäällikkö 1.11.2005-31.1.2006, Rauman kaupunki
Hoitaja/vanhustyö, Saga-Seniorikeskus Kanalinranta v.2000-2003
Harrastukset: kuntosali, lenkkeily ja crosstraining

Minulle on tärkeää


CV

EDUSKUNNASSA

  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 20.4.2011–
  • Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän toinen varapuheenjohtaja 23.4.2015–
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta 9.6.2015–
  • Talousvaliokunta 9.6.2015–
  • Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän työvaliokunta 1/2014–
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutettu 30.6.2011–
  • Eduskunnan Lapsen puolesta -ryhmän puheenjohtaja 2015–
  • Eduskunnan Sydänryhmän puheenjohtaja 2015–
  • Lakivaliokunta 3.5.2011–8.6.2015
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta (vj) 30.6.2011–8.6.2015
  • Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta 30.6.2011–22.4.2015
  • Eduskunnan eettisen tuotannon toimintaryhmän puheenjohtaja 2013–2015
  • Eduskunnan Nuorten kansanedustajien kansainvälisen verkoston varapuheenjohtaja 2014–2015
  • Tulevaisuusvaliokunnan jaoston Kestääkö hyvinvointiyhteiskunta? jäsen 2013
  • Ympäristövaliokunta 3.5.2011–29.6.2011
  • Satakunnan kansanedustajaryhmän puheenjohtaja 1.9.2011–31.12.2011

KUNNALLISPOLITIIKASSA

  • Rauman kaupunginvaltuutettu 2005–2008, 2009–2012 ja 2013–
  • Rauman kaupunginhallituksen puheenjohtaja 2009–30.5.2011
  • Kaupunginhallituksen konsernijaoston puheenjohtaja 2009–30.5.2011
  • Maakuntavaltuuston jäsen 2009–2012
  • Rauman kaupunginhallituksen jäsen 2008, varajäsen 2005–2007
  • Rauman sataman hallituksen jäsen 2005–2007
  • Länsi-Suomen aikuiskoulutuskeskus Innovan hallituksen jäsen 2005–2009
  • Maakuntavaltuuston varajäsen 2005–2008
  • Liikunta- ja nuorisolautakunnan varajäsen 2001–2004

PUOLUEESSA

  • Kansanedustajaehdokas 2007, 2011 ja 2015
  • Kunnallisvaaliehdokas 2004, 2008 ja 2012
  • Puoluehallitus 2015–
  • Rauman sosialidemokraattisen valtuustoryhmän puheenjohtaja 2013–2014
  • Rauman sosialidemokraattisen valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja 2007–2008
  • Sdp:n valtuustoryhmän 2.varapuheenjohtaja 2006
  • Satakunnan sosialidemokraattien piirihallituksen jäsen 2006–2009
  • Piirin nuorisojaoston puheenjohtaja 2006–2008
  • Presidentinvaaleissa 2006 Tarja Halosen satakuntalaisen kansalaisvaltuuskunnan varapuheenjohtaja ja nuorisovaltuuskunnan puheenjohtaja
  • Sdp:n puoluekokousedustaja 2005, 2008 ja 2010
  • Rauman työväenyhdistyksen johtokunnan jäsen 2003–2005

MUUT LUOTTAMUSTEHTÄVÄT

  • Rauman seudun mielenterveysseura ry:n hallituksen jäsen 2016-
  • Psoriasisliitto, puheenjohtaja 2017-
  • Valtakunnallinen sosiaali- ja terveysalan eettinen neuvottelukunta ETENE, varajäsen 2015-

Lisää minusta


Lempileffani: Tumman veden päällä.
Lempiartisti: Madonna, Adele ja Paleface.
Parhaat puoleni: Ahkeruus ja empaattisuus.
Lempivärini: Keltainen ja punainen.
Lempikukka: Tulppaani.
Pidän: Ihmisistä ja syvällisistä keskusteluista.
En pidä: Ennakkoluuloista ja kateellisuudesta.
Paheeni: Karkki.
Suurin saavutus: Ympärilläni olevat läheiset ihmiset.
Pelkään: Että havahdumme aina kaikkeen liian myöhään.
Toivon: Lapseni kasvavan turvallisessa Suomessa ja saavan nauttia puhtaista vesistöistämme, lumesta talvella ja lintujen laulusta keväällä.
Minulla on: Seitsemän kummilasta – Elmo, Hermanni, Hilla, Daniel, Lenni, Fanni ja Felix sekä yksi kummivene Kaljaasi Ihana.
Minulle on tärkeää: Ylläpitää mummoni muistoa.
Vietän aikaa: Aina kun mahdollista kotona perheen kanssa.
Mottoni: Teen mitä osaan, ja mitä en osaa, opettelen!